Psikolog Nedir ve Kimdir?

İnsan davranışlarını inceleyen bilim dalına psikoloji adı verilmektedir. Bu bilim dalını yapan kişilere ise psikolog adı verilir. Psikologlar anormal davranışları düzeltmek ve insan davranışlarını kontrol etmekle yükümlü kişilerdir. Kişilerin geçmişte yaşadığı sorunlara genel olarak çare olmaya çalışırken, kişinin normal bir psikolojide hayata devam etmesini sağlarlar.

Psikolog Kimdir?

Psikolog kişilerin geçmişte yaşadığı sorunlara ve travmaların düzelmesine yönelik çalışmalar yapan kişidir. Bu durumda gerekli testler ve incelemeler bu araştırmanın birer parçasıdır. Bu şekilde hastaya tanı koyulmasını sağlayacak olan psikolog, bu süreç içinde hastanın davranışlarını izler. Alanın gerektirdiği mesleki bilgileri hastaların sorunlarını çözebilmek için araştırmalarında kullanır. Oldukça geniş bir kavram olan psikoloji terimi, pek çok alanı kendi bünyesinde bulundurur. Özellikle psikologlar tanı koyma süreçlerinde sosyolojik ve biyolojik terimler üzerinde de durmaktadır. Bu bağlamda hastaya yönelik iyileştirme sürecine başlanmış olacaktır. Psikologların bununla birlikte amacı, hastanın eski düşünce yapısına geri dönmesini sağlamaktır. Anormal ve zıt düşüncelerin hastanın bilinçaltından yok edilmesi sağlanır. Bu süreç ise psikologlar tarafından yapılan bir çalışmadır. Psikologların bunu tamamlayabilmesi için ise, özellikle empati yeteneğinin çok gelişmiş olması gerekmektedir. Ayrıca olayı anlama ve yorumlama açısından da iyi olmaları gerekmektedir. Örneğin aşağıdaki resimde bir psikolog psikolojik sorunları olan bir çocuğa yardımcı olmaya çalışıyor.

çocuk psikolojisi tedavisi

Psikologların çalışma şekli ise hastanın durumuna göre şekillenmektedir. Bu durumda hastaya yönelik analiz yapma süreci başlar. Kişilerin sorunlarını dinleyen psikologlar,  bu süreçlerde önleyici olmak zorundadırlar. Kişinin durumunun daha kötüye gitmemesi ve sorununun kalıcı olarak çözülmesi amaçlanır. Hastanın bu yüzden geçmişteki sorunları ve aile yapısı etraflıca dinlenir. Temelde yatan sorunun bulunması amaçlanır. Bu sorunun çözülmesine yönelik ilk adım olacaktır. Daha sonra psikolog süreç boyunca yaptığı araştırmalarla, tanı üzerinde çözümlemeler yapmaya çalışır. Ayrıca hastanın hem bu durumu atlatması sağlanırken, şuan yaşadığı sosyal hayatına dairde yönlendirmeler yapar. Hastanın durumundan kaynaklanan sorunların ise, şuan ki yaşamına dağılmamasını sağlar. Sorunun daha çok büyümemesi ve hasta için daha zararlı bir hale gelmemesi yaptığı şeyler arasındadır. Hastaların geçmişte ve şuan yaşadığı iniş çıkışlarla baş etmesini sağlayarak, hayattan kopmamasını sağlarlar.

Psikologlar genel yargı olarak bazı şeylerden uzaktır. Kişilerin geçmişini yargılama ve eleştirmek psikologlar tarafından yapılmaz. Ayrıca hastaların geçmişte yaptığı hataları ve sorun olarak görülen şeyleri kınamazlar. Psikologlar tamamen sorunun çözülmesinden yana çalışmalarını sürdürürler. Bu durumda psikologların ön yargısız, sosyal ve dini olarak ölçütü olmadan çalıştıklarını söylemek doğru olacaktır. Psikologlar bunları gerçekleştirmeden, sadece hastaların sorunlarını çözmeye yardımcı olan kişilerdir. Bunu ise hastalarını yönlendirerek, kendi içlerinde harekete geçirerek yapmalarını sağlarlar. Aynı zamanda ayna olarak tabir edilen psikologlar, hastaların kendisini iyi anlamda fark etmesini sağlar. Kişilerin yeteneklerini ve iyi özelliklerini ortaya çıkaran psikologlar, bu durumda hastanın düzelmesine yönelik çalışmalarını sürdürürler.

Psikologlar Nerde Çalışırlar?

Psikologlar alanlarına göre değişik olarak farklı yerlerde çalışabilirler. Ama genel olarak psikologların çalışma alanları, devlet hastaneleridir. Ayrıca psikologlar üniversite hastanelerinde de çalışabilmektedir. Bunun yanında psikologların çalışma alanları bir hayli geniştir. Psikolojik destek alınması gereken her yerde çalışmaları mümkündür. Özellikle günümüzde ceza evleri, aile danışma merkezleri, okullar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *